Príčiny straty sluchu

Rýchly prehľad dôvodov straty sluchu,

s ktorými ste sa mohli stretnúť Vy alebo Vaši blízki.


Načúvajte svojmu sluchu

Napokon môžete len počuť, čo počujete. Je to preto, že sa Vám veci zdajú v poriadku, aj keď si myslíte, že možno už máte miernu stratu sluchu. Pravdou je, že Váš mozog sa prispôsobí novej situácii a kompenzuje oslabené signály prichádzajúce z uší. Po chvíli Váš mozog doslova zabudne ako má počuť, pretože si nepamätá zvuk slov.

Strata sluchu môže byť výsledkom jedného z možných poškodení:


Príčiny vonkajšieho ucha

Typické problémy vonkajšieho ucha (outer ear) predstavuje "mazová zátka" vytvorená ušným mazom a infekcia zvukovodu. Obvykle je riešenie týchto problémov veľmi jednoduché. Je však dôležité zahájiť liečbu včas, aby sa predišlo poškodeniu sluchu.

 

Príčiny stredného ucha

Zápal, tekutina za ušným bubienkom, perforácia ušného bubienka a otoskleróza (ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou metabolizmu kosti kostného puzdra labyrintu vnútorného ucha). Tento proces najčastejšie vedie k fixácii platničky strmienka, pomocou ktorej sa prenáša pohyb sluchových kostičiek (zvukové vlny) na vnútorné ucho. Fixácia strmienka má za následok postupné zhoršovanie prevodu zvuku na vnútorné ucho, čím vzniká prevodová porucha sluchu. Tiež môže byť postihnuté aj vnútorné ucho, vtedy sa môže pridružiť aj percepčná porucha sluchu.Väčšinu týchto problémov je možné riešiť chirurgicky. Ak to nie je možné, trvalá strata sluchu sa kompenzuje načúvacím prístrojom.

Príčiny vnútorného ucha

Väčšina problémov so sluchom sa týka vnútorného ucha (inner ear). Najčastejšou príčinou je prirodzený proces starnutia. Tiež aj veľký hluk, niektoré druhy liekov a zlomeniny lebky. Tieto vplyvy poškodzujú jemné vlásočnicové bunky a ovplyvňujú prenos signálu do sluchového nervu. Veľmi ťažko, je  riešiť stratu sluchu vo vnútornom uchu medicínsky. Tento typ poruchy je opäť možné vo väčšine prípadov, korigovať načúvacím prístrojom.Strata sluchu spôsobená vadou vonkajšieho alebo stredného ucha sa nazýva prevodná nedoslýchavosť. Poškodenie vnútorného ucha sa nazýva percepčná nedoslýchavosť. Ak sa obidva druhy vyskytujú súčasne, jedná sa o kombinovanú stratu sluchu.


Odborná pomoc

Poskytovateľ načúvacích prístrojov Vám pomôže vybrať si to, čo je pre Vás najlepšie. Zváži potreby pre Váš sluch,

Vaše finančné možnosti, životný štýl a individuálne sluchové preferencie.